Статті

Коронавірус vs клімат: чи справді ми “настільки очистилися”

Zero waste
Пандемія COVID-19 застала нас зненацька і буквально поставила на паузу наш звичний ритм. 3 місяці карантинних обмежень внесли істотні зміни в усі сфери: від економіки й медицини до індустрії розваг і харчування. Не дивно, що екологічна ситуація теж порушилася. Та от чи в кращу сторону?


Завдяки коронавірусу знизився рівень забруднення повітря

Активність наземного транспорту зменшилася, порівянно з 2019 роком, на 50%. До того ж, заборонили авіаперельоти, а багато промислових гігантів змушені були зупинити роботу заводів та фабрик. Цілком природно, що викиди парникових газів в атмосферу значно скоротилися.

  • в Китаї рівень забрудення повітря знизився на 20% під час карантину
  • в Нью-Йорку рівень NO2 зменшився вполовину
  • в Україні, на жаль, покращення так і не сталося

Різні дослідження доводять, що стан повітря у різних регіонах дійсно покращився, порівняно з минулим роком.

Але якою ціною?

Мільйони людей залишилися без роботи, компанії збанкрутували, ті, хто продовжували працювати під час карантину, понесли значні збитки. Світова економіка всього за декілька місяців впала до найнижчого рівня з часів Великої депресії 1930-х. Чи такі непомірні втрати можна виправдати незначним покращенням повітря? В жодному разі!

Більше того, усі “здобутки” будуть перекреслені, коли корпорації почнуть активно відновлювати свою роботу та наздоганяти втрачені місяці. Ймовірно, після такого промислового вибуху рівень забрудненості не лише повернеться до колишнього рівня, а й перевищить найгірші показники.


Природа настільки очистилася

Гуси на вокзалі, рисі на дорогах і страуси на Житомирщині. Дивовижно, за який короткий відрізок часу природа відновлює свої володіння. То що ж відбулося, поки ми сиділи в домівках? Повітря покращилося, вода очистилася, а дикі звірі почали завойовувати порожні міста.

То як, можемо вважати, що пандемія має свої позитивні сторони?

Ні, ні і ще сотню раз ні! Екологічність - про щасливе майбутнє, де всі люди здорові й забезпечені. Не через людські жертви ми мусимо прийти до цього. Не заради цього ми виходимо на мітинги і підтримуємо zero waste! Людина = природа. Лише у гармонії можемо прийти до великих звершень.


Карантин змусив нас переоцінити власне життя

Ви помітили, якими важливими для нас стали буденні речі: прогулянка в парку, зустрічі з близькими? Завдяки самоізоляції ми сповільнилися, відволіклися від метушні і змогли нарешті зрозуміти справжню цінність речей, що нас оточують.

І це ж добре?

Так! Напевно, єдиний плюс цього карантину: ми почали більше часу проводити із родиною, частіше дзвонити друзям.

Ми навчилися готувати нові страви і зрозуміли, скільки насправді продуктів достатньо на тиждень.

Хтось вигадав крутий екологічний стартап.

Ми побачили, скільки насправді казкових місцин поряд з нашим будинком. І як круто вийти на прогулянку і вдихнути повітря!

Ми пройшли десятки безкоштовних марафонів і переглянули сотні прямих ефірів. І виявилося, що хороших серіалів досить багато!

Ні, жоден смертельний вірус не може бути рупором зміни клімату. Лише наші старання, наш екологічний світогляд і правильні рішення допоможуть налагодити ситуацію.

Живи екологічно - наважся змінити цей світ.

Автор
Анна Шередько